10  کشف علمی جالب دنیاتصاویر نیوهورایزنز از پلوتو


حدود ۶ ماه پیش بود که کاوشگر نیوهورایزنز سفر ۹ ساله خود را به پایان رساند و تا ارتفاع ۱۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتری سطح سیاره کوتوله پلوتو پرواز و سپس به سرعت کار ارسال تصاویر از این سیاره را شروع کرد،اما فاصله بسیار زیاد سبب شد سرعت انتقال داده تنها یک تا دو کیلوبایت در ثانیه باشد و از این رو ۱۶ ماه طول می‌کشید تا کار ارسال تصاویر صورت گیرد.
اما در نهایت این کار با موفقیت صورت گرفت و عکس های با کیفیت دریافت شده از این کاوشگر درک انسان را در مورد این سیاره کوتوله، که در انتهای منظومه شمسی قرار دارد، تغییر داده‌ اند.

Pluto (1) Pluto (2)


کشف اولین آنتی‌بیوتیک پس از نزدیک به سه دهه

در زمان های خیلی دور و زمانی که آنتی بیوتیک ها موجود نبودند، حتی عفونت‌ های بسیار کوچک انسان ها را از پای در می آوردند.از طرفی جراحی‌های کوچک امروزی در آن زمان بسیار خطرناک بودند.
آنتی‌بیوتیک‌ها تغییر و تحولی اساسی در این دنیا به وجود آوردند،اما آخرین نمونه آن‌ها در سال ۱۹۸۷ کشف شده بود.
اما پس از کشف تیکسوباکتین (Teixobactin) که نخستین آنتی‌بیوتیک در ۲۸ سال گذشته است، نگرانی‌ها را در مورد این که جهان در عصر پس از آنتی‌بیوتیک قرار گرفته، کاهش پیدا کرد.

Teixobactin-The-Newly-Discovered-Antibiotic
ابداع سوخت از دی‌اکسیدکربن و آب توسط آئودی


این کمپانی خودروساز آلمانی برای کمک به محیط زیست پاک در سال جاری میلادی دست به کار شد و این رو راهی را برای تولید سوخت دیزلی با استفاده از دی‌اکسیدکربن و آب کشف کرد.
در این فرآیند بخار با استفاده از الکترولیز به هیدروژن و آب تجزیه شده و بعد از آن هیدروژن به دی ‌اکسیدکربن واکنش نشان داده و مایعی تولید می‌کند که می‌تواند به شکل سوخت تصفیه شود.
انتظار می رود این فرآیند که هنوز در مراحل اولیه آزمایش به سر می برد،به یک منبع اساسی برای تولید سوخت های آینده تبدیل شود.

audi new fuel


افزایش امید به درمان اچ‌-آی-‌وی


آزمایش موفق یک ترکیب جدید بر روی میمون‌ها،امیدها به تولید یک واکسن موثر برای این بیماری را افزایش یافت. طی آزمایش یاد شده میمون‌هایی که ترکیب eCD4-lg به آنها تزریق شده بود،حتی با وجود قرار گرفتن در معرض دوزهای بالای این ویروس طی هشت ماه، به آن مبتلا نشدند. این دارو همچنین بر روی ویروس انسانی اچ‌-آی-‌وی نیز آزمایش شد.

hiv aid


آمریکا به انجام تحقیقات بر روی شامپانزه‌ ها پایان داد


اگرچه این حیوان از نظر ساختار بدن شبیه ترین حیوان روی کره زمین به انسان است،اما آمریکا به طور رسمی اعلام کرد که ۵۰ حیوان باقی مانده را به پناهگاه خواهد فرستاد و دیگر آزمایشی بر روی باقی مانده این حیوانات صورت نخواهد گرفت.این حیوان در آستانه انقراض است و ادامه آزمایش بر روی آن ها حیات آن ها را به طور کلی از بین خواهد برد.
گفتنی است از ۲ سال پیش هیچ درخواستی برای تحقیق بر روی این حیوانات وجود نداشته است.

Chimpanzee-smile


انجام پیچیده ‌ترین پیوند صورت


پیچیده ‌ترین و طولانی ‌ترین پیوند صورت بر روی یک آتش نشان آمریکایی در نیویورک صورت گرفت.حدود ۱۴ سال پیش یک سقف در حال سوختن روی پاتریک هاردیسون برگشت و پس از ذوب کردن ماسک وی، گوش، پلکها و پوست سرش را از بین برد،اما حالا وی در وضعیت خوبی به سر می برد.

455


کشف نسخه دوم سیاره زمین


دانشمندان موفق به کشف شبیه ‌ترین سیاره به زمین تاکنون شدند که در اطراف یک ستاره که تنها چهار درصد از خورشید بزرگتر است گردش می کند.همچنین خود سیاره تنها ۱.۶ برابر اندازه زمین است.
جالب تر این است که مدار آن دقیقا در منطقه قابل سکونت است که آب مایع می‌تواند در آن شکل بگیرد و از این رو احتمالات درباره وجود حیات بر روی آن بالا رفته است.

سیاره شبیه به زمین


ورود ساعت های هوشمند به بازار


اپل حدود ۹ ماه قبل و سامسونگ حدود ۲ ماه قبل از ساعت های هوشمند خود رونمایی کردند.این ساعت ها کمک زیادی به کاربران می کنند که از جمله آن ها می توان به خدمات ردیاب تناسب اندام، دستیار شخصی و ادغام بی‌ سیم با گوشی هوشمند اشاره کرد.این گجت های پوشیدنی تمامی فعالیت های بدن انسان را کنترل می کنند.

Samsung Gear S2 (3)


شرکتهای فناوری به نشر روی آوردند


شرکتهای بزرگ فناوری شبکه‌های محتوایی جدید را راه ‌اندازی کردند.‌در این اقدام سرویس مقالات فوری (Instant Articles) شرکت فیس‌بوک، لحظات (Moments) توئیتر و AMP گوگل با هدف تغییر استفاده از محتوا از طریق حذف نیاز به خروج از پلت‌فرم در فیس‌بوک و توئیتر و تقلیل دادن اهمیت تبلیغات در گوگل راه‌اندازی شدند.


کشف آب در مریخ


و اما هیجان انگیزترین مورد در سال جاری میلادی زمانی بود که ناسا اعلام کرد آب مایع در مریخ جریان دارد.
بیشتر این آب به نظر می‌رسد که در زیر سطح قرار دارد و به نظر می‌رسد که به شدت شور باشد. این یافته‌ها قوی ‌ترین نشانه از وجود حیات در گذشته سیاره مریخ است.

مریخ